Poselství jiným světům

features2

20. srpna 1977 v 16:29 SELČ odstartovala z Eastern Test Range na mysu Canaveral nosná raketa Titan 3E Centaur D-1T se sondou Voyager 2 na palubě.

TIP:   Mezinárodní tým astronomů objevil největší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze

V době publikace tohoto článku se sonda Voyager 2 nacházela ve vzdálenosti 16 654 730 000 km od Země, což je asi 0,002 světelného roku. Aktuální polohu sondy Voyager 1 a Voyager 2 naleznete zde.

Voyager 2 se stal první a doposud jedinou sondou, která zkoumala hned 4 planety – Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, a to díky příznivému uspořádání planet, které nastává jednou za 175 let, a současně i jedinou sondou, která prováděla výzkum Uranu a Neptunu.

Sonda měla stanovené hlavní cíle u každé planety, kterou měla navštívit. Mezi tyto úkoly patřilo: prozkoumat proudění, dynamiku, strukturu a složení planetární atmosféry navštíveného tělesa, popsat morfologii, geologii a fyzikální charakteristiky měsíců planet, získat další data pro určení hmotnosti, velikosti a tvaru planety a jejich satelitů, případně prstenců a určit strukturu magnetického pole, složení a distribuci (rozložení) částic a plazmatu. Veškeré úkoly byly bezezbytku a k plné spokojenosti vědců splněny.

Zbývá už jen jeden jediný úkol – předat poselství naší civilizace jiným světům. Voyager 2, podobně jako jeho sesterská sonda Voyager 1, na své palubě nese měděnou pozlacenou gramofonovou desku, která obsahuje poselství případným inteligentním nálezcům sondy.

Jedná se o disk o průměru 305 mm se záznamem 115 obrázků v analogovém formátu, 55 pozdravů v různých jazycích (také česky), 35 různých přírodních i umělých zvuků a 27 záznamů hudby zaznamenaných při rychlosti 16⅔ otáček za minutu.

Disk je uložen uvnitř hliníkového pouzdra, na jehož povrchu je vygravírováno schéma znázorňující původ sondy a návod k použití disku.

Teď už jen zbývá, aby toto poselství někdo našel a pochopil. Ovšem na to si asi budeme muset ještě hodně, ale opravdu hodně dlouho počkat. Nu což, počkáme. Hlavní je, že mise pokračuje!

Zdroj: cs.wikipedia.org, voyager.jpl.nasa.gov, foto&video: NASA/JPL