Střední Itálii postihlo silné zemětřesení

Dnes v noci překvapilo střední Itálii velmi silné zemětřesení. Otřesy zaznamenaly i přístroje Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR (viz titulní obrázek).

K zemětřesení o síle 6,2 stupně došlo ve střední Itálii ve 3:36:33 SELČ. Otřesy byly cítit ve velké části Itálie, a to i v Římě, který leží 150 kilometrů od epicentra. Po hlavních otřesech kolem Perugie, které vycházely z hloubky asi deseti kilometrů, zaznamenali seizmologové v dalších třech hodinách ještě 17 následných otřesů, ten nejsilnější, ke kterému došlo ve 4:33:30 SELČ, měl sílu 5,5 stupně.

Ohnisko záchvěvů bylo lokalizováno u Rieti v hloubce jen deseti kilometrů 70 kilometrů jihovýchodně od města Perugia a 150 kilometrů od Říma. Nejblíže otřesům bylo deset kilometrů vzdálené město Norcia. Jedná se o řídce obydlenou horskou oblast, přesto jsou škody na obytných budovách veliké.

TIP:   Mezinárodní tým astronomů objevil největší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze

Většinu budov se ve městě Amatrice proměnila v ruiny. Bohužel jsou hlášeny i oběti. Podle posledních informací zemřelo asi 13 až 21 lidí. Ztráty na životech hlásí i okolní místa: Accumoli, Posta či Pescara del Tronto. Mnoho lidí je stále ještě v troskách domů a tak počet obětí nemusí být konečný.

„Silnice do města i z něj jsou odříznuté, polovina města je pryč, pod troskami zůstávají lidé. Došlo k sesuvu půdy a místní most se může zřítit.“ Takto se pro televizi RAI vyjádřil Sergio Perozzi, starosta Amatrice.


Zdroj: earthquake.usgs.gov, ct24.cz, rozhlas.cz, ig.cas.cz