Vědci zachytili silný signál ze souhvězdí Herkula

Mezinárodní tým vědců pod vedením Alexandra Panova oznámil detekci silného signálu, který pravděpodobně přišel ze souhvězdí Herkula, konkrétně z okolí hvězdy HD164595, která je od nás vzdálena 95 sv. let.

V okolí 6,3 mld. let staré hvězdy HD164595 známe zatím jen jednu exoplanetu (HD164595 b), to ale neznamená, že tam jiné nemohou být. Exoplaneta HD164595 b oběhne kolem své Slunci podobné hvězdy jednou za 40 dní a je asi 16 krát hmotnější než Země.

Signál přicházející z výše uvedeného místa byl na Zemi detekován 15. května 2015 v 18:01:15,65 (siderický čas) pomocí radioteleskopu RATAN-600 ve vlnové délce 2,7 cm a s odhadovanou amplitudou signálu 750 mJy. Radioteleskop je součástí ruské observatoře Zelenčukskaja (Karačajevsko-Čerkesko), nedaleko hranic s Gruzií na Kavkaze.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Tento signál byl označen jako “kandidát SETI”, nelze ale unáhleně tvrdit, že jde o dílo mimozemské civilizace. Nicméně signál je natolik “provokativní”, že stojí za to, aby byl dále studován. Připustíme-li na okamžik, že by to byl signál vyslaný mimozemšťany, pak by se podle Kardašovovy škály rozvoje civilizací, kterou SETI používá, jednalo o civilizaci 1. nebo 2. stupně. Tedy civilizaci, která už umí plně využít veškeré zdroje své domovské planety respektive hvězdy.

Existuje ale samozřejmě celá řada přirozených a zcela přírodních zdrojů podobných signálů. Kupříkladu tým vědců z Paříže, pod vedení Jeana Schneidera, považuje za zdroj signálu gravitační mikročočku.

Nepochybně zajímavý bude 67. Astronautický kongres v mexické Guadalajaře, který proběhne 26.-30. září 2016. Na schůzi stálého výboru SETI se o tomto objevu bude jistě hodně hovořit. A nám nezbývá, než si počkat na nové informace.


Zdroj: Centauri Dreams, foto: Bursov et al