Sonda JUNO zvládla největší přiblížení k Jupiteru na jedničku

V pátek Vás Envéčko informovalo o tom, že sondu JUNO čeká v sobotu 27. srpna historicky největší přiblížení k horním vrstvám atmosféry planety Jupiter. A jak to tedy dopadlo?

Dopadlo to na jedničku (s hvězdičkou). Sonda prosvištěla rychlostí 208 000 km/hod nad planetou ve výšce pouhých 4 200 km, a to bez jediného problému, přesně podle plánu.

Celkem bude muset JUNO do února 2018 absolvovat 35 podobných přeletů, ale tento byl úplně nejbližší a první, při kterém byly zapojeny zcela všechny vědecké přístroje.

TIP:   Hubbleův teleskop se zaměřil na útvary v atmosférách planet Uran a Neptun

Vědecká data ze sondy budou přicházet na Zemi ještě několik dní, ale jak naznačil Scott Bolton, ředitel programu Juno (Southwest Research Institute, San Antonio), již nyní přicházejí velice zajímavé údaje. Snímky Jupiterovy atmosféry a obou pólů planety ve vysokém rozlišení budou k dispozici až za několik týdnů. Konkrétní termín zatím nebyl uveden.

Snímek severní oblasti planety Jupiter, který vidíte nahoře, byl pořízen 27. srpna asi dvě hodiny před největším přiblížením k bouřlivé atmosféře, a to ze vzdálenosti 703 000 km.


Zdroj: NASA, foto: NASA / JPL-Caltech / SwRI / MSSS