Prakticky již jen hodiny nás dělí od začátku další velmi zajímavé vědecké vesmírné mise v režii NASA. V tomto článku si o tom můžete nejenom něco přečíst, ale také se můžete podívat na video, ve kterém uvidíte, jak bude celá mise probíhat.

AKTUALIZOVÁNO – Začneme hned jednou aktuální informací. V Kennedy Space Center na Cape Canaveral proběhl předstartovní brífink věnovaný sondě OSIRIS-REx. Bylo oznámeno, že sonda k asteroidu Bennu bude vypuštěna podle plánu 8. září ve 23:05 UTC, podle našeho času tedy 9. září v 1:05 SELČ. Meteorologové předpovídají, že s pravděpodobností 80 % bude počasí startu příznivě nakloněno.

Start budete moci sledovat živě u nás na NASA TV a jako tradičně také ŽIVĚ A ČESKY na webu kosmonautix.cz. Záznam startu pak najdete zde.

Cílem mise OSIRIS-REx je studium planetky (asteroidu) 101955 Bennu a návrat zpět na Zemi s odebranými vzorky. Na dlouhou pouť sondu vynese americká nosná raketa Atlas V411, tedy raketa s jedním pomocným motorem a druhým stupněm Centaur V1.

TIP:   ZÁZNAM: OSIRIS-REx letí na Bennu a zpět

Sonda poletí ke svému cíl rychlostí 40 234 kilometrů za hodinu, po dobu 23 měsíců. Dorazí tedy k Bennu v srpnu roku 2018. Po nějakou dobu bude obíhat kolem asteroidu, přičemž proběhnou 4 fáze mapování povrchu v rámci příprav pro sestup a odběr až 2000 gramů vzorků. Samotný sestup nebude rychlejší než 0,402 kilometrů za hodinu.

Po odběru materiálu, který by měl vědcům poskytnout více informací o vzniku a počátcích Sluneční soustavy, případně více informací o organických sloučeninách, které mohly vést ke vzniku života, bude směrem k Zemi odeslána návratová kapsle, která by rychlostí 37 015 kilometrů za hodinu měla dorazit domů 24. září 2023. Pomocí brzdících padáků pak kapsle přistane na poušti v Utahu.

Na tiskové konferenci také zaznělo, že by po dokončení hlavního úkolu primární mise u asteroidu Bennu (výzkum, odběr materiálu z jeho povrchu a odeslání návratového pouzdra k Zemi) mohla být sonda navedena k průzkumu jiného objektu. Tím vhodným objektem by mohl být náš Měsíc.

osiris_bennu_gallery

osiris-rex-mission-logo12_copy

Zdroj: NASA Goddard, novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.com, foto: NASA/Karl Hille, video: NASA Goddard