Gaia zjistila přesné polohy více než dvou milionů hvězd

Evropská kosmická agentura včera zveřejnila zatím nejpřesnější, trojrozměrnou mapu naší Galaxie, která obsahuje přesné polohy více než dvou milionů hvězd.

Sonda Gaia na skenování oblohy pracovala od července 2014 do září 2015 a podařilo se ji určit s fascinující přesností polohu více než dvou milionů hvězd. Tím ale práce sondy Gaia neskončila.

Jejím úkolem je totiž zmapovat s maximální přesností asi 1 142 000 000 hvězd, což je stále jen pouhé jedno procento hvězd v naší Galaxii, a u 150 milionů nejjasnějších z nich pak také jejich radiální rychlost. Dá se tedy říci, že včera zveřejněná 3D mapa je jen takovou malou ochutnávkou.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Vědecký ředitel mise Timo Prusti na včerejší tiskové konferenci naznačil, že astrometrická data pořízena evropskou sondou Gaia pomohou také při hledání dalších exoplanet a potvrzování jejich existence. Když si uvědomíme, že Gaia zatím zaznamenala přibližně 500 miliard údajů, tak se v blízké budoucnosti máme jistě na co těšit.

Sonda Gaia byla vynesena do vesmíru 19. prosince 2013 raketou Sojuz z kosmodromu Kourou. Za měsíc sonda dosáhla cílového umístění v libračnímu bodu L2. Poté nastalo období testování přístrojů, které se kvůli komplikacím prodloužilo ze čtyř na šest měsíců. Poté sonda zahájila plánovaná pozorování v plném rozsahu. Životnost sondy ba měla být minimálně pět let.

Zdroj: ESA, novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, foto: ESA/Gaia/DPAC, video: ESA/ATG medialab; background: ESO/S. Brunier