Předpověď počasí na páteční polostínové zatmění Měsíce

Podle aktuálních údajů potěší předpověď počasí snad jen pozorovatele na Moravě a ve Slezsku. Od západu bude totiž v pátek postupovat studená fronta, která pravděpodobně pozorování v Čechách znemožní.

Jak se říká, když se má něco “potentočkovat”, tak se to samozřejmě “potentočkuje” (alternativní výraz si laskavý čtenář doplní sám). Po dlouhém období jasných nocí téměř bez mráčku se zrovna na večer, kdy chceme sledovat polostínové zatmění Měsíce, bude na naše území stěhovat studená fronta, která výrazně počasí ovlivní u nás, zejména pak co do oblačnosti.

Zítra (pátek) ve 14 hodin se už bude studená fronta nacházet přesně na samotném západě Čech a fronta se bude vlnit. Již na předpovědní synoptické mapě (úvodní snímek) vidíme vzniklou vlnu někde nad Alpami. Odpoledne se ojediněle před ní a poté na ní objeví v Čechách místy přeháňky nebo také bouřky. Na východě území bude ještě zítra v přílivu teplého vzduchu panovat letní počasí a před příchodem frontální oblačnosti i slunečné až polojasné počasí a to po většinu dne.

TIP:   Co bylo dřív, galaxie nebo její černá díra?

V Čechách lze naopak čekat oblačno až zataženo, místy přeháňky a ojediněle bouřky. Bude se jednat o oblaky všech pater, proto nebude pozorování často vůbec možné. Na Moravě a ve Slezsku bude oblačnosti ještě podstatně méně a je nutné zmínit fakt, že by se ve většině případů oblohy nad Moravou a Slezskem mělo jednat pouze o tenkou vysokou oblačnost, proto tam pozorování bude možné.

Předpověď oblačnosti dle pater pro zítřejší 20. hodinu dle modelu Aladin
Zdroj: METEOAKTUALITY, foto: dwd.de, ALADIN/ČHMÚ