ZÁZNAM: Sedmý úspěšný start evropské rakety VEGA

Ve 3:43 SELČ odstartovala z kosmodromu Centre Spatial Guayanais evropská nosná raketa Vega. Byl to sedmý úspěšný vzlet v řadě.

TIP:   Barevný vzduch

Raketa Vega je evropská lehká nosná raketa pro náklady s hmotností do 2100 kilogramů. Provozovatelem je společnost Arianespace, která zajišťuje starty z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.

Raketa je čtyřstupňová, přičemž první tři stupně jsou poháněny tuhými pohonnými látkami. Čtvrtý stupeň je vybaven jedním motorem na kapalné pohonné látky, který spaluje asymetrický dimethylhydrazin a oxid dusičitý.

Vega je určena pro vynášení malých vědeckých družic vypouštěných na nízkou nebo polární dráhu. A to byl její úkol i dnes, když ve 3:43 SELČ odstartovala z kosmodromu Centre Spatial Guayanais, aby na základní oběžnou dráhu dopravila peruánskou družici Perúsat-1 a čtyři družice SkySat.

Všechny družice se od horního stupně nosné rakety oddělily asi 40 minut po startu. Tento let s označením VV07 byl sedmým úspěšným vzletem rakety typu Vega v řadě od jejího uvedení do provozu v roce 2012.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, arianespace.com, foto&video: arianespace.com