Čtyři dny na Saturnu

Sonda Cassini, která se nyní pohybuje na dráze kolem Saturnu, vstoupila do posledního roku své mise. Odborníci tedy využili jednu z posledních příležitostí, kdy ještě existuje možnost fotografovat širokoúhlou kamerou tak, aby byla v záběru celá planeta i s prstenci a nechali sondu snímkovat Saturn po dobu čtyř dní. Výsledkem je toto video.

Kamera sondy Cassini snímala Saturn ve dnech 25. – 27. dubna 2016 po dobu 44 hodin. Pokud teď počítáte a nemůžete se dopočítat v úvodu zmíněných čtyř dní, tak vězte, že den na Saturnu trvá přibližně 10,5 pozemských hodin.

TIP:   Co bylo dřív, galaxie nebo její černá díra?

Kromě hry stínů prstenců i samotné planety a bouří v atmosféře je asi nejzajímavější pohled na severní pól, kde se nachází rotující “tajemný” hexagon – triskové proudění – obdoba pozemské polární cirkulace, až na ten tvar, velikost a hloubku.

Když začala sonda Cassini se snímkováním planety, nacházela se ve vzdálenosti 2 973 000 kilometrů od Saturnu. Po dokončení snímkování již byla o 275 000 km níže. Snímky jsou provedeny v rozlišení 322 km na pixel.

Podle sdělení NASA bude sonda v září 2017 navedena k zániku v Saturnově atmosféře nad severní polokoulí. Během postupného sestupu do atmosféry bude sonda ještě zkoumat chemické složení atmosféry.

30. listopadu 2016 dostane sonda Cassini definitivně konečný pokyn pro vědecký výzkum a bude navedena na dráhu, která bude procházet kolem vnějších částí prstence F.

Zdroj: NASA, novinkykosmonautiky.blogspot.com, foto: NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute, video: NASA Jet Propulsion Laboratory