Sonda Rosetta míří do aktivního regionu

Oblast známá jako Ma’at se nachází na menším ze dvou spojených jader komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Je domovem několika aktivních prohlubní, které mají průměr větší než 100 metrů a jsou hluboké 50 až 60 metrů. Právě v nich vzniká největší množství výtrysků kometárního prachu.

Aby bylo možné „vyždímat“ co nejvíce unikátních informací z meziplanetární sondy Rosetta – a to až do samého konce – bude úchvatná mise završena 30. září sestupem do oblasti na kometárním jádru, která je plná aktivních prohlubní.

Stěny těchto prohlubní přitom ukazují zhruba metrové krystalové struktury, které jsou pracovně nazývané „husí kůže“. Podle vědců může jít o původní hmotu, která vytvářela komety v počáteční fázi formování Sluneční soustavy.

A právě na tyto fascinující struktury se Rosetta podívá zblízka už 30. září: sonda se zaměří na prohlubeň 130 metrů širokou, která je známá jako Deir el-Medina. A to podle podoby se starověkým egyptským městem stejného jména.

Podobně jako archeologické nálezy v Egyptě vyprávějí historikům o životě ve starobylém městě, tak prohlubně na kometě v sobě nesou stopy geologické historie oblasti.

Sonda Rosetta míří do oblasti přilehlé k Deir el-Medina: jde o elipsu o rozměru 700 krát 500 metrů.

TIP:   První letošní start evropské rakety Ariane 5

Už od 9. srpna se sonda Rosetta pohybuje na eliptických drahách, které ji postupně přibližují ke kometě. Na svém zatím nejtěsnějším průletu se přiblížila k povrchu komety na méně než jeden kilometr: tedy více, než kdy předtím.

„Ačkoliv se se sondou Rosetta pohybujeme v těsné blízkosti komety už více než dva roky, udržet ji plně funkční v posledních týdnech mise v nepredikovatelném prostředí komety a tak daleko od Slunce i Země pro nás představuje dosud největší výzvu,“ poznamenává manažer operací kosmických sond v ESA Sylvain Lodiot.

„S tím, jak se přibližujeme blíže a blíže, jsme už začali pociťovat gravitační sílu komety. Mění oběžnou dráhu sondy, takže ji musíme upravovat sérií drobných manévrů. Ovšem právě proto máme v plánu tyto přelety, kdy se přibližujeme ke kometě krok po krůčku. Budeme tak jistější ve chvíli, kdy dojde na finální přiblížení.“

K závěrečnému průletu dojde 24. září. Následně srovná série krátkých manévrů Rosettu s místem vybraným pro její dosednutí: a v následujících dnech bude let po eliptických drahách změněný z pohybu kolem jádra na přímou cestu na povrch komety. K setkání s ním pak dojde 30. září.

Sonda Rosetta míří do aktivního regionu

Zdroj: czechspaceportal.cz, (esa.int), autor: Tomáš Přibyl, foto: ESA/Rosetta/NavCam, ESA