Všechno, jenom ne černá

Všechno, jenom ne černá

Observatoře ESO v Chile – Paranal, La Silla, Chajnantor – se mohou pochlubit záviděníhodně nízkou úrovní světelného znečištění. Ale stejně je obloha nad nimi jen zřídka uhlově černá.

Jak je vidět na obrázku z observatoře Paranal, obloha se pravidelně honosí řadou barev (a taky astronomických objektů), od roviny Mléčné dráhy přímo nad hlavou k oranžově červenému Marsu (vlevo), souhvězdím Štíra a Oriona a nafialovělé mlhovině v souhvězdí Plachet (Carina Nebula, nahoře uprostřed).

Přestože se jedná o odlehlé místo, jsou i tady patrné stopy lidské činnosti, například řada lamp viditelná uprostřed snímku. Tato slabá světla osvětlují cestu od dalekohledu VLT (Very Large Telescope, velmi velký dalekohled) k dalekohledu VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, přehlídkový dalekohled ve viditelném a infračerveném světle), odkud byl obrázek pořízen.

TIP:   NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ O ZAJÍMAVOU KNIHU

Díky citlivé kameře ukazuje tato fotografie také záhadný jev zvaný záření atmosféry (airglow). Noční obloha je obarvena do červena a zelena díky jemnému záření zemské atmosféry. Kvůli tomuto záření nemůže mít žádná observatoř na Zemi úplně černou oblohu – ačkoli ESO se tomu dost blíží.

Obrázek pořídil talentovaný astronom a fotograf Yuri Beletsky, člen expedice “016 ESO Fulldome”. Tento tým navštívil Chile, aby pořídil krásné snímky pro použití v planetáriu a vědeckém centru ESO Supernova.

Zdroj: ESO, foto: Y. Beletsky (LCO)/ESO