Velká, větší, největší? Galaxie IC 1101 je přímo veleobří

Velká, větší, největší? Galaxie IC 1101 je přímo veleobří

Při pohledu na naší planetu z vesmíru si člověk připadá úplně maličký. Nicotná je pak naše planeta v porovnání s plynnými obry a hvězdami. Sluneční soustava se zcela ztrácí v naší (docela velké) Galaxii a naše (docela velká) Galaxie je pouhou tečkou ve srovnání s veleobří galaxií IC 1101.

Pokud bychom uměli cestovat rychlostí světla, tak by nám cesta napříč naší Galaxií trvala asi 91 280 let. A teď si zkuste představit galaktické monstrum, kde by nám taková cesta trvala 6 000 000 let. Je to vůbec možné? Je!

TIP:   Odhalené tajemství nejvzdálenějšího studovaného tělesa Sluneční soustavy

Ono galaktické monstrum je veleobří čočková galaxie IC 1101, která se nachází v centru kupy galaxií Abell 2029, a to ve vzdálenosti 1,07 miliardy světelných let od Země v souhvězdí Hada a je dle Yerkesovy klasifikace galaxií zařazena do třídy galaxií cD, což je označení pro centrální dominantní galaxie ve středu velké bohaté kupy galaxií.

Je tak svítivá, že při pozorování ze vzdálenosti 10 000 parseků (přibližně 32 600 světelných let) by byla jasná jako Měsíc v úplňku.

Galaxie IC 1101 má průměr přibližně 6 milionů světelných let, což z ní činí v současné době největší známou galaxii. Jedná se o centrální galaxii v kupě galaxií obsahující hmotu (většinou temnou hmotu) o hmotnosti 100 bilionů Sluncí.

IC 1101 je asi 60 krát větší a přibližně 2000 krát hmotnější než naše Galaxie. Pokud by se nacházela na místě naší Galaxie, pohltila by Velký Magellanův oblak, Malý Magellanův oblak, Galaxii v Andromedě i Galaxii v Trojúhelníku. IC 1101 vděčí za svou velikost mnoha srážkám menších galaxií o velikosti Mléčné dráhy či Galaxie v Andromedě.

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto: NASA/ESA/Hubble Space Telescope, space.com, Deep Astronomy, futurism.com