Velká, větší, největší? Galaxie IC 1101 je přímo veleobří

Velká, větší, největší? Galaxie IC 1101 je přímo veleobří

Při pohledu na naší planetu z vesmíru si člověk připadá úplně maličký. Nicotná je pak naše planeta v porovnání s plynnými obry a hvězdami. Sluneční soustava se zcela ztrácí v naší (docela velké) Galaxii a naše (docela velká) Galaxie je pouhou tečkou ve srovnání s veleobří galaxií IC 1101.

Pokud bychom uměli cestovat rychlostí světla, tak by nám cesta napříč naší Galaxií trvala asi 91 280 let. A teď si zkuste představit galaktické monstrum, kde by nám taková cesta trvala 6 000 000 let. Je to vůbec možné? Je!

Ono galaktické monstrum je veleobří čočková galaxie IC 1101, která se nachází v centru kupy galaxií Abell 2029, a to ve vzdálenosti 1,07 miliardy světelných let od Země v souhvězdí Hada a je dle Yerkesovy klasifikace galaxií zařazena do třídy galaxií cD, což je označení pro centrální dominantní galaxie ve středu velké bohaté kupy galaxií.

TIP:   Barvy dalekohledu Antu

Je tak svítivá, že při pozorování ze vzdálenosti 10 000 parseků (přibližně 32 600 světelných let) by byla jasná jako Měsíc v úplňku.

Galaxie IC 1101 má průměr přibližně 6 milionů světelných let, což z ní činí v současné době největší známou galaxii. Jedná se o centrální galaxii v kupě galaxií obsahující hmotu (většinou temnou hmotu) o hmotnosti 100 bilionů Sluncí.

IC 1101 je asi 60 krát větší a přibližně 2000 krát hmotnější než naše Galaxie. Pokud by se nacházela na místě naší Galaxie, pohltila by Velký Magellanův oblak, Malý Magellanův oblak, Galaxii v Andromedě i Galaxii v Trojúhelníku. IC 1101 vděčí za svou velikost mnoha srážkám menších galaxií o velikosti Mléčné dráhy či Galaxie v Andromedě.

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto: NASA/ESA/Hubble Space Telescope, space.com, Deep Astronomy, futurism.com