8x10.ai

Hubble se zase vyznamenal, samozřejmě v tom dobrém slova smyslu. Dnes byla totiž zveřejněna informace, že díky Hubble Space Telescope byla potvrzena existence exoplanety v systému OGLE-2007-BLG-349, který je astronomům znám již od roku 2007. K objevu ale také dopomohla matka příroda.

Astronomové pomocí Hubble Space Telescope potvrdili existenci exoplanety, která obíhá dvě hvězdy v systému OGLE-2007-BLG-349. Tento systém je od nás vzdálen přibližně 8 000 sv. let.

Exoplanetární těleso je pravděpodobně plynným obrem. Od hvězdného dua je plynný obr vzdálen asi 482 803 200 km a svou orbitu dokončí zhruba jednou za sedm let. Hvězdy, v tomto případě červené trpaslíky, od sebe dělí vzdálenost pouhých 11 265 408 km.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Od roku 2007, kdy byl tento trojčlenný systém objeven, se astronomové domnívali, že je složen buď ze dvou planet o velikosti Saturnu a Země, které obíhají jednu hvězdu, nebo to bude jen jedna planeta o minimální velikosti Saturnu, která obíhá hvězdný pár.

K potvrzení varianty plynného obra obíhajícího dvě hvězdy došlo tedy až nyní, a to nejen díky HST, ale i díky přírodě. Astronomové totiž také využili metodu gravitačního čočkování, což je proces ohybu světla v gravitačním poli, který byl předpovězen na základě obecné teorie relativity.

Nyní, když se ukázalo, že metodou gravitačního čočkování umíme detekovat planety obíhající dvojhvězdy, budou optické schopnosti Hubble Space Telescope hrát důležitou roli i v blízké budoucnosti. Astronomové se nyní nepochybně na podobné systémy zaměří a budou hledat další a další exoplanety.

Zdroj: NASA, HUBBLESITE, foto: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)