fast

Dnes byl čínskými vědci oficiálně uveden do provozu největší radioteleskop na světě FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope). Radioteleskop je určen k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích.

Výstavba radioteleskopu o průměru 500 metrů a s obvodem konstrukce 1,57 km začala v březnu roku 2011. Pro teleskop bylo určeno obtížně dostupné místo vysoko v horách v provincii Guizhou v jihozápadní Číně.

Celkové náklady na vybudování tohoto obřího ucha se vyšplhaly na 1,2 miliardy jüanů (asi 4 320 000 000 korun). Co do velikosti FAST jednoznačně předčil teleskop v Portoriku, který má průměr “pouhých” 305 metrů. Citlivost zařízení má být minimálně dvojnásobná.

TIP:   Vladimír Nádvorník: NGC6888 a PN G75.5+1.7

Celé zařízení je připojeno k jednomu z nejvýkonnějších počítačů na světě Sky Eye 1, který bude zpracovávat veškeré astronomické výpočty.

FAST nebude samozřejmě pátrat jen po životě na jiných planetách. Primárním úkolem teleskopu je odhalovat zákonitosti vývoje vesmíru, studium temné hmoty, gravitačních vln a detekce radiových emisí z hvězd a galaxií. Je také značně pravděpodobné, že budou objeveny stovky a možná i tisíce nových galaxií.

Zdroj: ria.ru, foto: AP Photo / Xinhua / Liu Xu