O astrofyzice – neutronové hvězdy, černé díry, teorie relativity aj.

noeV tomto díle pořadu Hlubinami vesmíru se setkáváme s prof. RNDr. Zdeňkem Stuchlíkem, CSc. a RNDr. Jiřím Kovářem Ph.D., kteří pracují v Ústavu fyziky Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské university v Opavě. Oba hosté se zabývají teoretickou astrofyzikou, což může být pro mnohé z nás dosti vzdálené téma. V pořadu ale poznáme, jak zajímavé a praktické jsou i tyto ryze teoretické obory.

Nejprve hosté představí práci Ústavu fyziky v Opavě a poté se vydáme společně s nimi k objasňování některých pojmů z astrofyziky. Na cestách tímto oborem zabrousíme k neutronovým hvězdám, černým děrám, a kvasarům. které ve vesmíru vytváří taková prostředí, kde přestávají platit zákony běžné fyziky, tzv. Newtonovské fyziky, a vše se tam chová relativisticky. Poodhalíme principy relativistické fyziky, tudíž přiblížíme se k Einsteinově teorii relativity.

TIP:   První snímky pořízené kosmickým teleskopem TESS

Velmi těžké fyzikální téma však není nudou, ale dobrodružstvím, které jistě pozorného diváka vtáhne i do prostorů, než každodenních a běžných. Poutavé povídání bude mít proto pokračování i v druhém následujícím díle.

Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE. A tak pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem – hlubinami vesmíru – a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek