NASA: Hubble detekoval na Europě mohutné vodní erupce

europa

Na dnešní tiskové konferenci (telekonferenci) NASA oznámili vědci (Paul Hertz, William Sparks, Britney Schmidt a Jennifer Wiseman), že Hubble Space Telescope detekoval na povrchu měsíce Europa mohutné erupce vody a stopy vodních oblaků nad povrchem. Erupce vyvrhují vodu až do výšky kolem 200 kilometrů.

TIP:   Pryč se světelným znečištěním!

Pokud jste, drazí čtenáři, očekávali od tiskové konference NASA nějakou informaci o možném životě na Europě, tak jste zřejmě zklamáni. NASA trochu napínala a tak se vyrojily všeliké spekulace. Ale i tato novinka je velice důležitá a s případným životem na Europě trochu souvisí.

Ale popořádku. Co tedy z tiskovky plyne. Tak předně je to stoprocentní potvrzení teorie, že se pod ledovým povrchem nachází oceán a že je Europa značně geologicky aktivní. Voda je vyvrhována do výšky až 200 kilometrů a poté dopadá zpět na povrch.

 

Pozorování HST tak značně zjednodušilo a hlavně zlevnilo případný další průzkum Europy. Pokud totiž existuje v oceánu Europy nějaká jednoduchá forma života, tak ji můžeme v místě výtrysků a blízkém okolí poměrně jednoduše najít.

Odpadá tedy nutnost přítomnosti nákladné vrtací sondy. Jednodušší sonda by tak mohla být vyslána o dost dříve a byla by několikanásobně levnější.

Mnohem více informací však vědcům poskytne James Webb Space Telescope, a to už možná roce 2018. Průzkum Europy bude patřit k jeho primárním úkolům. Na další poznatky se velmi těšíme.

Zdroj: hubblesite.org, nasa.gov, foto: NASA/ESA/W. Sparks (STScI)/USGS Astrogeology Science Center, NASA, ESA, W. Sparks (left image) L. Roth (right image), video: NASA Goddard