Americká sonda MESSENGER (MErcury Surface, Space ENvironment, GEochemistry and Ranging) se sice po 4 104 obletech planety 30. dubna 2015 řízeně zřítila na povrch Merkuru, data ze sondy se ale stále zpracovávají a ještě nějaký čas zpracovávat budou.

Zpracování snímků z povrchu planety Merkur není rozhodně žádná nuda. Analýza přináší neustále nové poznatky, mnohdy docela překvapivé. Příkladně snímky pořízené v posledních 18 měsících mise otevírají možnost, že Země není jedinou tektonicky aktivní planetou Sluneční soustavy, jak se dříve myslelo.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Až dosud se většina vědců domnívala, že Merkur je geologicky neaktivní těleso, ovšem zmíněné snímky pořízené z malé výšky a při vyšším rozlišení zobrazují nové geologické útvary potvrzující, že planeta není mrtvým tělesem a tektonická aktivita musela probíhat ještě v nedávné minulosti, vyloučena nejsou ani současná “merkurotřesení”.

A co to vlastně znamená? Potvrzuje se tím několik let stará teorie, že dochází k permanentnímu smršťování svrchní kůry planety, což je logický důsledek vnitřního chladnutí. Teorie o smršťování Merkuru je živá již od dob, kdy povrch planety snímala sonda Mariner 10. Podrobná studie studie je zveřejněna v říjnovém čísle Nature Geoscience.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, nasa.gov, nature.com, foto: NASA / JHUAPL / Carnegie Institution of Washington / USGS / Arizona State University/ Smithsonian Institution