V noci na dnešek proběhla pravděpodobně nejsilnější fáze probíhající geomagnetické bouře. Podívejte se na nádherné obrázky polární záře, kterou sledovali lidé v severských oblastech.

Z příspěvků Envéčka na sociálních sítích nepochybně víte, že probíhá geomagnetická bouře. V noci na dnešek patrně dosáhla maxima, a sice stupně G2. U nás nic vidět nebylo, což je normální, ale v severských oblastech se na obloze odehrálo neuvěřitelně krásné a na světelné efekty bohaté divadlo.

TIP:   Přípravy meziplanetární mise Hera jsou v plném proudu. O její (ne)realizaci rozhodnou ministři členských zemí ESA

Podívejte se tedy na pár vybraných obrázků, ze kterých je patrné, co se děje, když se do magnetosféry naší planety opře sluneční vítr rychlostí více než 600 km/s. Ačkoliv bylo dávno po západu Slunce, vypadalo to (při troše fantazie), jako když Slunce maluje na obrovském nebeském plátně.

Foto: Olivier Staiger/klipsi.com/spaceweather.com, Maciej Wisniewski/SWNS.com, Alexandr Ivanov, Markus Kiili, Marketa Murray/solarham.com, Jon Dickson/solarham.com