Dítě tří rodičů

dna-163466

Jordánským manželům se v Mexiku narodil chlapec, který kromě DNA svých rodičů má ve svých buňkách DNA ještě jedné ženy. Jde o první narozené dítě s DNA od tří lidí.

Manipulaci s DNA provedl tým Johna Zhanga z New Hope Fertility Center v New Yorku. Těžko hledat lepší příklad globalizace. Genovou manipulaci provedli proto, že chlapcova matka nese ve svých mitochondriích poškozený gen pro enzym pyruvátdehydrogenázu.

TIP:   Družice GAIA rozmotala záhadu hvězdných řetězců v Mléčné dráze

Jeho nedostatek způsobuje Leighovu chorobu, což je těžké poškození zejména nervové tkáně, a není slučitelný s dlouhým životem.

Zhangův tým nahradil jádro ve vajíčku dárkyně buněčným jádrem z vajíčka matky. Po oplození spermiemi otce se narodil zdravý chlapec. Naprostou většinu genů má novorozenec od svých rodičů, jen jeho mitochondriální DNA důležitá pro energetický metabolismus buňky pochází od cizí dárkyně.

Ve Spojených státech není tento postup povolen, proto celá procedura proběhla v Mexiku, kde žádná omezení neexistují.

Jistě se bude ještě hodně a oprávněně debatovat o etice lidské genové manipulace. Názor jordánských manželů, kteří se po čtyřech potratech a dvou dětech zemřelých v mladém věku dočkali zdravého potomka, bude ale nejspíš jednoznačný.

Zdroj: AKADEMON, autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc.