Na Marsu se schyluje ke globální prachové bouři

K nejdramatičtějším atmosférickým jevům na Marsu nepochybně patří globální prachová bouře. Nejnovější predikční model naznačuje, že taková bouře na Marsu udeří již brzy. K poslední globální prachové bouři došlo na Marsu v roce 2007.

Odborníci z NASA Jet Propulsion Laboratory vytvořili predikční model, který má za cíl předvídat globální prachové bouře na Marsu. To je velmi důležité pro přístroje pracující na povrchu planety, neboť mohou být včas na tuto situaci technicky připraveny.

Model vychází z údajů, které pochází z období uplynulých bouří na Marsu, přičemž současný vývoj ‘marťanského počasí’ ukazuje na možnost, že k další globální prachové bouři pravděpodobně dojde v období po 29. říjnu letošního roku.

TIP:   Odvrácená strana Měsíce: Zvláštní, jiná, ale bez záhad a tajemství

Na snímku nahoře z roku 2001 vidíte, jak taková globální prachová bouře vypadá pohledem kamery sondy Mars Global Surveyor. Při bouři není ani tak nebezpečná rychlost větru, nýbrž obrovské množství jemných elektrostatických prachových částic, které jednak dokážou přímo poškodit elektroniku, ale také se umí “přilepit” na solární panely, což je pro Sluncem nabíjené přístroje dost podstatný problém.

Vznik prachových bouří na Marsu je pravděpodobně zapříčiněn ustupujícími ledovci oxidu uhličitého, které vypařují studený oxid uhličitý do atmosféry a tím způsobují zvyšování atmosférického proudění, což může vyústit až k zvednutí mohutného množství prachu smíchaného s oxidem uhličitým. Tato směs dokáže zasáhnout najednou až třetinu rozlohy povrchu Marsu.

Jižní polokoule Marsu je na jaře a v létě mnohem teplejší, než severní polokoule v severním létě a jaře, protože výstřednost marsovské orbity způsobuje, že planeta je nejblíže Slunci v období jara na jižní polokouli. A právě jižní jaro a léto je nejčastěji považováno za sezónu globálních prachových bouří, které nastávají jednou za několik let.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, jpl.nasa.gov, kosmonautix.cz, foto: NASA/JPL-Caltech, NASA/JPL-Caltech/MSSS. Doporučený odkaz: Solar System dynamics and global-scale dust storms on Mars