ZÁZNAM: Start nejsilnější evropské rakety Ariane 5 ECA, let VA231

Z kosmodromu Centre Spatial Guayanais odstartovala 5. října 2016 ve 22:30 SELČ nosná raketa Ariane 5, a to po jednodenním odkladu, jehož příčinou bylo nepříznivé počasí v horních vrstvách atmosféry. Ariane 5 vynesla na oběžnou dráhu dvě telekomunikační družice. Celková hmotnost užitečného zatížení čítala 10 600 kg.

Nejsilnější evropská raketa Ariane 5 měla na svůj start otevřené okno 75 minut. Po jednodenním odkladu, jehož příčinou byl silný vítr v horních vrstvách atmosféry, se středeční start zdařil na jedničku.

TIP:   Odvrácená strana Měsíce: Zvláštní, jiná, ale bez záhad a tajemství

Na oběžnou dráhu tak mohl být úspěšně vynesen drahocenný náklad v podobě dvou telekomunikačních satelitů. Satelit Muster 2 (též NBN Co 1B) poskytne vysokorychlostní internetové služby pro oblast Austrálie a víceúčelová komunikační družice GSAT 18 bude sloužit indické kosmické agentuře ISRO.

První fáze vzletu a navedení na základní oběžnou dráhu proběhlo podle plánu a obě družice se oddělily od horního stupně nosné rakety na přechodové dráze ke dráze stacionární. Do pracovních pozic se družice dostanou pomocí vlastních pohonných systémů.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, kosmonautix.cz, arianespace.com