Systém V Hydrae – postrach okolí

vhydrae

Hubble Space Telescope detekoval v hvězdném systému V Hydrae obrovské koule plazmatu, které jsou i dvakrát hmotnější než planeta Mars. Ve směru od mateřské hvězdy jsou tyto “dělové koule” o teplotě kolem 17 000 °C vystřelovány rychlostí až 223 000 m/s.

Existenci těchto plazmových koulí astronomové nedokázali dlouho objasnit. Avšak na základě dat získaných prostřednictvím přístroje STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph) v letech 2002, 2004 a v období mezi lety 2011 až 2013, se jedno vysvětlení nabízí.

V Hydrae je binární hvězdný systém v souhvězdí Hydry, který je od nás vzdálen 1 200 sv. let. Jeho hlavní složkou je rudý (červený) obr, což je hvězda v pozdní fázi svého vývoje. Ve svém jádru již přeměnila většinu vodíku na helium a několikanásobně zvětšila svou velikost.

TIP:   Na Marsu se schyluje ke globální prachové bouři

Z analýzy získaných dat vyplývá, že jsou koule plazmy do prostoru vyvrhovány hvězdným souputníkem rudého obra, který se pohybuje po eliptické dráze a v pericentru vstupuje do vnější atmosféry zanikající hvězdy.

Mnohem menší společník do svého akrečního disku “nabaluje” hvězdný materiál rudého obra, a to až do kritického okamžiku, kdy nastane tzv. bod zvratu a nastřádaný hvězdný materiál začne být ve formě plazmových koulí vyvrhován do okolí v ose rotace hvězdného souputníka. Tento proces se opakuje přibližně každých 8,5 let a probíhá už minimálně 400 let.

Zdroj: NASA.gov, novinkykosmonautiky.blogspot.com, PHYS.org, foto: NASA, ESA, A. Feild (STScI)