Kosmická kalibrace

Obrázek ukazuje operační centrum (Operations Support Facility, OSF) dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) se zářícím Měsícem a dvěma 12m anténami.

OSF, umístěné v nadmořské výšce 2600 m v chilských Andách, je centrum aktivit spojených s ALMou. Kromě toho, že jsou zde ubytování zaměstnanci a externí pracovníci, provádějí se tu všechny vědecké operace spojené s činností soustavy antén.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

Dvě antény na snímku, stojící na speciálním kalibračním podložkách, byly například převezeny z pozorovacího místa k testu funkčnosti. Tyto testy kontrolují počítače a motory a zajišťují, aby povrch antény byl přesnější než je tloušťka lidského vlasu, a aby anténa dokázala zaměřit tak přesně, že uvidí golfový míček ve vzdálenosti 15 km.

Jakmile projdou tyto antény kontrolou, znovu se připojí ke zbytku antén na náhorní planině Chajnantor v 5000 m n.m. Protože každá váží 100 tun, povezou se na dvou speciálních tahačích navržených pro ALMu. Tyto dvě mamutí vozidla – se jmény Otto a Lore – s maximální rychlostí 12 kilometrů za hodinu – přesunou antény do jejich pozorovacích pozic, kde budou znovu pomáhat při odhalování záhad vesmíru.

Zdroj: ESO, foto: ESO/A. Duro