U planety Uran byly zřejmě objeveny dva nové měsíce

Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní, neb nikdy nikdo neví, co se může státi. To zpívají pánové Voskovec a Werich v jedné písni pana Ježka. V astronomii, jak se zdá, to platí dvojnásob. Dosud jsme se totiž domnívali, že Uran má 27 měsíců, ale teď si zřejmě budeme muset hned dva připočítat.

Před třiceti lety proletěla kolem Uranu sonda Voyager 2, nicméně odborníci zpracovávají získané údaje i dnes. Příkladem toho je právě zveřejněná studie vědců z University of Idaho, která předpokládá existenci dalších dvou měsíců u této čtvrté nejhmotnější planety ve Sluneční soustavě.

Doktorand Rob Chancia a Matt Hedman (asistent profesora fyziky) analyzovali snímky prstenců planety Uran z roku 1986 a povšimli si, že u prstenců alfa i beta dochází v pravidelných intervalech k symetrickým změnám.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Chancia a Hedman znají fyzikální vlastnosti planetárních prstenců velmi dobře: oba již delší dobu studují Saturnovy prstence a tak jim bylo hned jasné, že pozorované anomálie mají co dělat s teoretickou existencí měsíců.

Vědci předpokládají, že by se mělo jednat o tělesa s průměrem 4 až 14 kilometrů. Pokud je teorie správná, tak se bude jednat o nejmenší měsíce planety Uran. Předpokládá se také, že povrch obou těles bude velmi tmavý, což může být velký problém při jejich hledání pomocí dalekohledů.

Chancia a Hedman se také domnívají, že pokud tato tělesa opravdu existují, což bude předmětem dalšího výzkumu, tak budou v oblasti prstenců planety plnit úlohu “pastýřů”, podobně jako měsíce Ophelia a Cordelia, to znamená, že svou gravitací (byť malou) udržují dráhy jednotlivých částeček svého prstence.

Zdroj: NASA, foto: NASA / Erich Karkoschka (Univ. Arizona). Doporučený odkaz: Are there moonlets near Uranus’ alpha and beta rings?