1200px-putting_the_jewel_box_in_perspective_composite_image

Jewel Box Cluster (Klenotnice) nebo Caldwell 94, ale také NGC 4755, to jsou označení pro jasnou otevřenou hvězdokupu v souhvězdí Jižního kříže, kterou objevil francouzský astronom abbé Nicolas-Louis de Lacaille v roce 1751.

Klenotnice je od nás vzdálená přibližně 6 400 světelných let. Je právem považována za jeden z nejhezčích objektů na jižní obloze. Nachází se ve východní části souhvězdí, 1 stupeň jihovýchodně od hvězdy Mimosa (β Cru) a 1 stupeň severně od okraje mlhoviny Uhelný pytel.

TIP:   Astronomové budou pátrat po mimozemských civilizacích detekcí laserových signálů

Hvězdokupa je viditelná pouhým okem jako mlhavá skvrna. Při pohledu triedrem a malým nebo velkým amatérským astronomickým dalekohledem je působivá. Tři v řadě ležící hvězdy uprostřed hvězdokupy bývají někdy kvůli jejich barvám nazývány “semafor”.

Hvězdokupa patří se svým odhadovaným stářím 14 milionů let mezi nejmladší známé otevřené hvězdokupy. Obsahuje kolem 100 hvězd, z nichž ty nejjasnější jsou veleobři a některé z nich patří mezi nejjasnější hvězdy v Galaxii.

Kvůli velké jižní deklinaci ovšem není Klenotnice vůbec pozorovatelná v mnoha obydlených oblastech severní polokoule, jako je Evropa a téměř celá severní Amerika. V obydlených oblastech jižní polokoule je naopak cirkumpolární.

Zdroj: wikipedia.org, foto: ESO/Y. Beletsky, ESO, NASA/ESA and Jesús Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain), ESO, NASA/ESA, Digitized Sky Survey 2 and Jesús Maíz Apellániz (Instituto de Astrofísica de Andalucía, Spain)