301016

Střední Itálie dnes v 7:40 SEČ pocítila další velmi silné zemětřesení. Otřesy opět zaznamenaly i české měřící stanice. Škody jsou značné, např. obec Arquata je zcela srovnána se zemí. Otřesy půdy měly sílu až 6,6 stupně.

Hned v úvodu je nutno říci, že údaje o síle zemětřesení se tentokráte trochu rozcházejí. Např. Geofyzikální ústav Akademie věd ČR na svém webu uvádí hodnotu 5,5 stupně, USGS 6,6 stupně a CSEM/EMSC naměřila 6,5 stupně. První zpráva USGS hovořila dokonce o síle 7,1 až 7,2 stupně.

TIP:   Otevřená klenotnice v souhvězdí Jižního kříže

Podle italského Geologického a vulkanologického ústavu mělo zemětřesení sílu 6,1 stupně a jeho ohnisko se nacházelo v hloubce deseti kilometrů, zhruba 68 kilometrů jihovýchodně od Perugie.

Otřesy, které oblast zasáhly, byly cítit v široké oblasti od Bolzana až po Neapol, informují italská média. Podle agentury ANSA byly záchvěvy citelné mimo jiné v Anconě a ve Florencii, zejména ve vyšších patrech budov.

Je hlášeno mnoho zřícených budov, četná zranění, ale zatím žádná úmrtí, což je při takové události prakticky zázrak. Někde jsou však škody na majetku a zřícených budovách obrovské a nevratné.

Starosta vesnice Arquata Aleandro Petrucci podle agentury APA řekl, že je celá jeho obec po dnešním zemětřesení zničená. “Arquata už neexistuje,” prohlásil starosta.

Zdroj: rozhlas.cz, BBC, ig.cas.cz, seis.ig.cas.cz, USGC, CSEM/EMSC