Radarové snímky pořízené družicemi Sentinel 1A a Sentinel 1B v oblasti střední Itálie, kterou zasáhlo 30. října ničivé zemětřesení, prokazují významný posun povrchu východním a západním směrem.

Východní posun asi o 40 cm byl zjištěn v okolí Montegallo a západní posun asi o 30 cm byl zaregistrován v lokalitě Norcia. Zjištěn byl rovněž vertikální pohyb, a to až 60 cm kolem Castellucio a o 12 cm kolem Norcia.

Další informace z oblastí zničených zemětřesením poskytla družice Cosmo-SkyMed Italské kosmické agentury a satelitní snímky s vysokým rozlišením z družic jiných kosmických agentur.

nk

Celá oblast Středomoří je velmi aktivní oblast z hlediska zemětřesení. Setkávají se zde litosférické desky, a to Africká a Euroasijská. Africká se posouvá na sever rychlostí několika milimetrů za rok, přičemž naráží na desku Euroasijskou.

To rozhraní probíhá Středozemním mořem a kolem Itálie se zahýbá a probíhá podél východního pobřeží Apeninského poloostrova. Odezvou na tyto pohyby jsou mimo jiné zemětřesení ve střední Itálii, která vznikají pod horským hřbetem, který celým poloostrovem od severu k jihu probíhá.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, ESA, idnes.cz, foto: Contains modified Copernicus Sentinel data (2016)/ESA/CNR-IREA