V této části seriálu Hlubinami vesmíru si připomeneme vědeckou činnost a dílo předního astronomického kartografa Ing. Antonína Rükla, který opustil tento svět v noci z 11. na 12. července 2016.

noeIng. Antonín Rükl je autor mnoha publikací popularizující astronomii – Obrazy z hlubin vesmíru, Pohledy do vesmíru, Souhvězdí, Měsíc dalekohledem aj. Především však je autorem světoznámého Atlasu Měsíce (Atlas of The Moon).

S váženým hostem pořadu, který byl natočen v roce 2008, se budeme procházet po Měsíci a podívaná to bude nevídaná! Krátery, rokliny, valy a měsíční moře … to vše na fotografiích nejen z NASA, ale nyní poprve i z JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency – Japonská výzkumná agentura pro letectví a vesmír).

TIP:   Pestrobarevná nebeská krajina

Její sonda Kaguya totiž přináší zatím nejúchvatnější a zároveň i nejčerstvější snímky Měsíce. Nyní (2008) krouží na orbitě kolem Měsíce a doslova každý den přináší úchvatné záběry. Animace z jejich snímků, kdy virtuálně navštívíme monumentální kráter Tycho – to je opravdový zážitek!

Pozn. redakce NV: Svoji činnost sonda Kaguya ukončila 10. června 2009 v 18:25 UTC dopadem na měsíční povrch.

Mapování Měsíce bylo doménou našeho hosta, uznávaného po celém světě, a tak si nenechte ujít strhující povídání i obrazy ze světa vesmírné kartografie.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE.