Australská organizace CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) oznámila, že se Parkesův radioteleskop v Novém jižním Walesu připojí k projektu hledání mimozemské civilizace, který v roce 2015 vyhlásili Jurij Milner a Stephen Hawking.

V současnosti jsou do projektu zapojeny radioteleskopy Green Bank Telesscope (Západní Virginie) a Automated Planet Finder (Lick Observatory v Kalifornii).

Teleskop Parkes se tak stane vůbec prvním zařízením mimo USA, které se k tomuto bohatě sponzorovanému programu připojí, a to aktivním pozorováním těch částí vesmíru, které nelze sledovat ze severní polokoule.

TIP:   NAROZENINOVÁ SOUTĚŽ O ZAJÍMAVOU KNIHU

Během misí Apollo byla Observatoř Parkes používána k přeposílání komunikačních a telemetrických signálů do úřadu NASA ve chvílích, když se Měsíc nacházel na „australské“ straně Země.

Observatoř byla zapojena i do dalších kosmických misí jako např.: Mariner 2, Mariner 4, Voyager, Giotto, Galileo nebo Cassini-Huygens.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, cs.wikipedia.org, gizmodo.com.au, foto: gizmodo.com.au. Doporučený odkaz: The CSIRO Is Looking For Aliens, Thanks To Stephen Hawking