Nový Zéland: Mimořádně silné zemětřesení o síle 7,4 stupně

titfot74

AKTUALIZOVÁNO – Ve 12:02 SEČ došlo 53 km severovýchodně od města Amberley na Novém Zélandě (42.779°S 173.129°E) k mimořádně silnému zemětřesní o síle 7,4 stupně. Epicentrum zemětřesení bylo v hloubce 10 km.

Po zemětřesení o síle 7,4 stupně následovaly další silné otřesy, konkrétně ve 12:32 SEČ to byl otřes o síle 6,2 stupně, ve 12:41 následoval otřes o síle 5,7 stupně. Zprávy o škodách, zranění osob či hrozbě přívalové vlny zatím nejsou k dispozici.

TIP:   Co nabídne prosincová obloha

AKTUALIZACE 13:48 – Novozélandská civilní obrana doporučila občanům žijícím na východním pobřeží, aby se kvůli hrozbě přívalové vlny cunami uchýlili do výše položených míst nebo do vnitrozemí.

Hotely ve městě Christchurch byly spěšně evakuovány. V hlavním městě Wellingtonu, které leží asi 300 kilometrů od epicentra, se rozezněly sirény a lidé v panice vybíhali do ulic. Z lokality Cheviot ležící v centru zemětřesení jsou podle listu New Zealand Herald hlášeny značně poškozené budovy. (ČTK)

AKTUALIZACE 15:16 – Tichomořské varovné středisko oznámilo, že větší přívalová vlna se neočekává, nicméně první vysoké vlny na pobřeží Jižního ostrova už dorazily. Podle očitých svědků je v místě nejsilnějších otřesů poškozeno nebo zničeno dálkové elektrické vedení a telefonní linky. Nefungují linky tísňového volání, vypadává internet. Na sociálních sítích se objevují snímky poškozených interiérů a poničených domů. (ČTK)

AKTUALIZACE 17:50 – Zprávy o zranění osob zatím nejsou k dispozici, místní nemocnice neoznámily žádná zranění osob. Česká diplomacie zatím nemá informace o tom, že by se po zemětřesení na Novém Zélandu některý český občan ocitl v nouzové situaci. (ČTK)

AKTUALIZACE 19:00 – USGS upřesnil hodnotu dnešního zemětřesení na 7,8 stupně! (USGS)

AKTUALIZACE 14.11.16, 8:53 – Po nedělním zemětřesení postihly Nový Zéland další otřesy, tentokrát o síle 6,2 stupně. Zasáhly opět zejména východní pobřeží méně obydleného Jižního ostrova v okolí města Christchurch. Poškozeny jsou desítky domů a silnice. Novozélandské úřady doporučují lidem, aby kvůli vysokým vlnám nechodili na pobřeží. Podle civilní obrany mohly v některých oblastech dosahovat výšky až pěti metrů. (rozhlas.cz)

Zdroj: earthquake.usgs.gov, abc.net.au, TheLink