V seriálu Hlubinami vesmíru se tentokrát dostaneme k naší matičce Zemi, a to mezi jasné meteory neboli bolidy.

noeHostem pořadu je totiž RNDr. Pavel Spurný, CSc. vedoucí Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR, v.v.i. v Ondřejově, který se bolidy profesionálně zabývá celý svůj dosavadní profesní život.

Dosáhl již mimořádných úspěchů celosvětového významu. Svou dráhu astronoma přiblíží na začátku pořadu a poté se vydáme na “lov” bolidů.

TIP:   Hlubinami vesmíru s Martinem Gembecem (1/2)

Hovor i obraz se zaměří na velmi významné bolidy a meteority, např. Příbramský z roku 1959, Neuschwanstein 2002, Břeclavský z února 2007 i jiné.

Dr. Pavel Spurný nám představí Evropskou bolidovou síť (viz I. a II.), jíž je realizátorem. Podíváme se i k protinožcům do jihozápadní australské pouště Nullarbor. Tam nedávno vybudoval s týmem rovněž bolidovou síť.

Dozvíme se něco i o principech a vědeckém výzkumu tohoto zajímavého oboru … více si nenechte ujít v našem pořadu. Pojďme tedy a nechme se vtáhnout do světa těchto vpravdě mimozemských návštěvníků.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE.