Na tomto snímku, který pořídil Hubble Space Telescope, vidíme zdánlivě chaotické uspořádání hvězd v souhvězdí Vlasů Bereniky. A přesto zde panuje kosmický řád. Díváme se totiž na nepravidelnou trpasličí galaxii NGC 4789A.

Zdá se, že hvězdy jsou zde nahodile rozházeny v širokém prostoru, ale ve skutečnosti drží gravitačně pohromadě tak, jak se na hvězdy v seriózní galaxii sluší.

Na tomto snímku je barevnost (zejména modrá a červená) záměrně přehnána, a to z jednoduchého důvodu. Podle těchto barev totiž můžeme krásně rozlišit jednotlivé generace hvězd.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba "supervítr" v galaxii NGC 4666

Vidíme zde tedy hlavně hvězdy modré, což jsou hvězdy relativně mladého věku, jasně zářící a velmi horké, a vidíme zde také hvězdy rudé (červené), které už ve vesmíru ledacos pamatují.

Přítomnost takového množství mladých i starých hvězd v této nepravidelné trpasličí galaxii svědčí o tom, že zde po celou dobu bylo a stále je dost “stavebního” materiálu pro tvorbu hvězd.

NGC 4789A v souhvězdí Vlasů Bereniky je od nás vzdálena přibližně 14 000 000 sv. let. Na obrázku také vidíme ještě bezpočet dalších menších či větších galaxií. Ty jsou však vzdáleny ještě více.

Zdroj: NASA, foto: ESA / HST a NASA / Judy Schmidt (Geckzilla)