pia21136b-1041

Pod pláněmi Utopia Planitia na severní polokouli Marsu je zmrzlá voda o celkovém objemu Hořejšího jezera v Severní Americe. K takovému závěru dospěl tým vědců z University of Texas na základě dat pořízených sondou Mars Reconnissance Orbiter.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) je vědecká planetární sonda určená k průzkumu planety Mars z oběžné dráhy. Neslouží nám tedy jen k zasílání fantastických snímků ve vysokém rozlišení, ale má i mnohem důležitější úkoly a k tomu je i náležitě vybavena.

Například přístroj SHARAD (Shallow Radar), což je radiolokátor pro zjišťování přítomnosti vodního ledu v hloubkách do 1 kilometru pod povrchem terénu, sehrál důležitou roli při objevu značného množství ledu pod povrchem oblasti Utopia Planitia.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Obrovský ledovec pod povrchem uvedené oblasti obsahuje až 85 % vody a přibližně 15 % prachu a kamení. Voda na povrchu by se samozřejmě brzy vypařila, tento ledovec se ale nachází v hloubce od jednoho do deseti metrů pod povrchem a je tak od vnějších vlivů zcela izolován.

Tloušťka ledu o celkovém objemu 14 300 km³ se podle radarových dat pohybuje v rozmezí od 80 do 170 metrů. Objev tohoto ledovce je dobrou zprávou pro budoucí osadníky Marsu, neboť led (tedy voda) je v této lokalitě snáze dostupnější než v jiných oblastech Marsu.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, RIA, foto: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona, NASA/JPL-Caltech/Univ. of Rome/ASI/PSI. Doporučené odkazy: Mars Ice Deposit Holds as Much Water as Lake Superior, SHARAD detection and characterization of subsurface water ice deposits in Utopia Planitia, Mars