hexagon_mal

Hexagon na severním pólu planety je pro vědce stále velmi přitažlivý. První snímky tohoto útvaru máme již od sondy Voyager 1 a 2, podrobnějšími snímky této oblasti nás při každé vhodné příležitosti zásobuje sonda Cassini.

Z dlouhodobého pozorování vyplývá, že šestiúhelník s průměrem 25 000 km je stabilní a nejedná se o krátkodobý jev. Jeho strany a úhly jsou pravidelné.

Tento útvar do určité míry připomíná atmosférické víry nad zemskými póly, planetology však svého času zaráželo, že nemá zaoblený tvar. Šestiúhelník je vnořený 100 km do atmosféry a zachovává si svůj tvar minimálně do 75 km hloubky.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Tento snímek pořídila sonda Cassini 5. září 2016 širokoúhlou kamerou ze vzdálenosti 1 400 000 km při rozlišení 86 kilometrů na pixel, a to za použití za použití spektrálního filtru citlivého na infračervené světlo v oblasti 728 nanometrů.

Vědci z oxfordské univerzity předčasem prováděli experimenty s dynamikou tekutin a podařilo se jim dosáhnout obdobného šestiúhelníkového tvaru. V rotujícím válci s vodou vytvořili další proudy, po obarvení tekutin viděli podobný šestiúhelník.

To nasvědčuje tomu, že hexagon na severním pólu Saturnu skutečně je výsledkem dynamické interakce mezi jednotlivými proudy v atmosféře.

Zdroj: cs.wikipedia.org, NASA, foto: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute