astronaut-877306

Dlouhodobý pobyt ve vesmíru je pro člověka obrovskou zátěží. Můžete např. povyrůst o několik centimetrů, kosti a svaly řídnou a ubývají, zmenšuje se srdce, extrémně se zvyšuje citlivost pokožky, kosmické záření pomalu, ale jistě, poškozuje DNA. Může dojít i k trvalému poškození zraku.

Na konferenci Radiologické společnosti Severní Ameriky v Chicagu byla zveřejněna studie, která se věnuje výzkumu zhoršeného vidění v průběhu dlouhodobého kosmického letu.

TIP:   Co na obloze oko nevidí? Třeba galaxie kočky Šklíby v souhvězdí Velké medvědice

Kosmonauti si při dlouhodobých letech stěžovali na rozmazané vidění a bolesti hlavy; těmito bolestmi trpělo asi 66 % amerických astronautů. Zkouškami bylo prokázáno, že bolesti vznikají v oblasti očního nervu a v důsledku “zploštění” části oční bulvy.

Podle studie je příčinou mozkomíšní mok, který se v mikrogravitaci hromadí v oblasti očního nervu a v okolí očí a čím déle lidé pobývají v kosmu, tím více se kapaliny v těchto místech hromadí. Při dostatečně dlouhém pobytu v kosmu pak mohou být následky trvalé a astronauti mohou přijít o zrak, uvádí mj. studie.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, rozhlas.cz, prnewswire.com, foto: pixabay.com. Doporučený odkaz: Study Finds Cause of Visual Impairment in Astronauts