ExoMars: Družice TGO pořídila první snímky povrchu planety Mars

Modul Schiaparelli sice nepřežil pád na povrch Marsu, ale mateřská stanice – sonda TGO – pracuje podle plánu a je ve výborném technickém stavu, o čemž svědčí i první zaslané snímky povrchu Marsu.

Snímky zpracované univerzitou v Bernu do tohoto výsledného videa pořídil aparát Colour and Stereo Surface Imaging System (CaSSIS), a to 22. listopadu 2016.

TIP:   Pavel Pech: Corona Australis

První sekvence byla pořízena 44 minut před největším přiblížením ze vzdálenosti 5 300 km a při rozlišení 60 metrů na pixel. Jde v podstatě o test pořizování snímků v různých vlnových délkách.

Vidíme také, že CaSSIS umožňuje díky stereofotografiím tvorbu 3D modelu vybraného úseku. V tomto případě se jedná o oblast Noctis Labyrinthus.

Dále na videu vidíme přelet nad oblastí Hebes Chasma. Tyto snímky v rozlišení 2,8 metru na pixel byly pořízeny v době největšího přiblížení, tedy v okamžiku, kdy byla sonda TGO pouhých 235 km nad povrchem.

V předposlední části videa se přeneseme nad Arsia Chasmata v oblasi vulkánu Arsia Mons, nejjižnějšího ze tří vulkánů nedaleko rovníku planety Mars na severní polokouli. Tyto záběry jsou pořízeny při rozlišení 7,2 kilometru na pixel.

Závěr videa patří severnímu okraji kráteru Da Vinci poblíž rovníku Marsu, kde vidíme kráter o průměru 1,4 km. I tento snímek byl pořízen v rozlišení 7,2 kilometru na pixel.

mars_close-up_node_full_image_2

Zdroj: ESA, foto&video: ESA / Roscosmos / ExoMars / Cassis / UniBE