Je Collinder 399 hvězdokupa nebo asterismus? O tomto kosmickém “Ramínku” se debatovalo velkou část minulého století. Astronomové se totiž zajímali o to, zda jde o fyzicky vázanou otevřenou hvězdokupou nebo jen o náhodnou projekci.

Než se dobereme k odpovědi, tak si objasněme, že asterismus je výrazná skupina hvězd na obloze, která však nepatří mezi 88 oficiálních souhvězdí.

Mezi nejznámější asterismy patří např.: Letní trojúhelník, Velký vůz, Zimní šestiúhelník a Zimní trojúhelník, Velký diamant, Čajová konvice či Květináč. Asterismy nám většinou slouží jako pomůcka při vyhledávání méně výrazných souhvězdí nebo jejich částí.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Jak je tedy na tom naše 470 sv. let vzdálené Ramínko? Hvězdokupa nebo asterismus? Nedávná přesná měření z různých bodů oběžné dráhy Země kolem Slunce objevila různé úhlové posuvy, což ukazuje na to, že se Ramínko dá lépe popsat jako asterismus.

Toto jasné uskupení hvězd, formálně zvané Collinder 399, je širší než úplněk a nachází se v souhvězdí Lištičky, blízko hranice se souhvězdím Šípu. Objevil ho perský astronom Abdurrahmán ibn Umar as-Súfí a v roce 964 jej popsal ve své Knize stálic (Book of Fixed Stars).

Asterismus tvoří 10 hvězd mezi 5. a 7. magnitudou. K šesti hvězdám v řadě jsou uprostřed připojeny čtyři hvězdy jako háček směřující k jihu. Pod tmavou oblohou můžeme Collinder 399 vidět pouhým okem jako slabou světlou skvrnu. K rozeznání tvaru ramínka stačí triedr nebo hvězdářský dalekohled s malým zvětšením.

Zdroj: astro.cz, cs.wikipedia.org, foto: John Chumack