V tomto pořadu Hlubinami vesmíru je hostem opět RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. vedoucí Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

noeNejprve host představí své působení v astronomii a poté se ponoříme do aktuálního dění nad našimi hlavami. Co bude náplní tohoto dílu?

Hubbleův kosmický teleskop – pomalu končí. Srážky družic na orbitu Země – první srážka v historii kosmonautiky. Sonda Messenger u Merkuru – uvidíte i animaci druhého průletu sondy kolem Merkuru. Kometa Lulin – viděli jste tuto zajímavou kometu začátkem roku 2009?

TIP:   Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem (3/3)

Mlhovina Carina – stále úžasná a stále žhavě aktuální. Její centrální hvězda Eta Carinae hrozí totiž “každou chvíli” vybuchnout jako supernova. Gama záblesky – největší výrony energie ve vesmíru? Současný výzkum exoplanet – sonda Kepler a její mise.

Zastavme se na chvíli a podívejme se alespoň na část toho, co hýbe současnou astronomií. Necháme-li na sebe úžasný vesmír působit, pak možná pocítíme onen zázrak okamžiku!

Zdroj: TV NOE, autor: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE.