Tři exoplanety, které by vůbec neměly existovat (3. díl)

hd-106906-b

Astronomie v podstatě existuje od okamžiku, kdy člověk poprvé zvedl hlavu k obloze. Od té doby jsme se toho o vesmíru naučili opravdu hodně. Objevili jsme také spoustu exoplanet u cizích hvězd. Ale…

Ale nyní se zdá, že čím více toho o vesmíru víme, tím více zjišťujeme, že toho víme stále ještě málo. Příkladem toho jsou tři exoplanety, které by podle našich současných znalostí vlastně vůbec neměly existovat.

V poslední části našeho obsáhlého článku se seznámíme s plynným megaobrem HD 106906 b. Tento prapodivný gigant, který svou hvězdu oběhne jednou za 59090398,024 dní, je od nás vzdálen přibližně 300 sv. let a nachází se v souhvězdí Jižního kříže.

Exoplanetu HD 106906 b detekoval jednak Hubbleův teleskop, ale také Magellanův teleskop v Chile. Analýzou získaných dat bylo zjištěno, že je tato exoplaneta 11x hmotnější než Jupiter a že obíhá velmi mladou hvězdu s diskem zbytkového materiálu.

Celý systém je totiž starý pouhých 13 000 000 let. I proto je ještě exoplaneta poměrně horká, zbytková teplota po formaci ji zahřívá na nějakých 1 500 °C, takže je přímo viditelná v infračerveném spektru.

TIP:   Tři exoplanety, které by vůbec neměly existovat (2. díl)

Ale to by ještě nebylo zvláštní. Zvláštní je vzdálenost této exoplanety od mateřské hvězdy, která činí (a teď pozor) 650 AU (97 238 615 955 km). To je více než dvacetinásobek průměrné vzdálenosti Země-Neptun.

Exoplaneta HD 106906 b je tak daleko od své hvězdy, že by teoreticky neměla mít k dispozici dostatek materiálu a ani času k tomu, aby mohlo vzniknou tak obrovské planetární těleso. Přesto ale existuje, jak je to možné?

Těžko říci. Máme jen teorie. Určitě ale můžeme vyloučit možnost, že by planetu hvězda ulovila „odněkud“ ze vzdálenější oblasti vesmíru, a to právě proto, že zbytkové teplo planety vykazuje stejné stáří jako systém v němž se pohybuje.

Nejpravděpodobněji se jedná o nepodařený binární systém. Obří exoplaneta je patrně výsledkem kolize dvou plynových mračen. Mateřská hvězda si přitom nabrala mnohem více materiálu a na její sestřičku už nezbylo dost, aby se mohla zformovat v těleso s vlastní termonukleární reakcí. A to je vše, přátelé! (1. díl | 2. díl)

hd-106906-b-2

Zdroj: SciShow Space, en.wikipedia.org, osel.cz, Astronomy and Astrophysicc, foto: exoplanets.nasa.gov, Vanessa Bailey