Sonda Cassini pořídila začátkem prosince impozantní snímky severního pólu planety Saturn. Dalo by se říci, že si přímo vychutnala slavnou turbulentní oblast – hexagon.

První a titulní obrázek je koláží čtyř snímků, kde vidíme nejen samotný hexagon, ale i planetární prstenec z atypického úhlu pohledu. Snímky jsou pořízeny s použitím spektrálních filtrů, což umožňuje sledovat oblačnost v různých výškách.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Vlevo nahoře je použit filtr citlivý na fialové světlo (420 nm), další obrázek (ve směru hodinových ručiček) je pořízen s filtrem citlivým na červenou (648 nm), třetí snímek je pořízen v blízké infračervené oblasti (728 nm) a poslední snímek této koláže je pořízen v infračerveném spektru (939 nm). Cassini tyto záběry pořídila 2. prosince 2016 ze vzdálenosti 640 000 km a při rozlišení 153 km na pixel.

Na další fantastické fotografii (viz níže) vidíme střed hexagonu (oko bouře). Je opravdu pozoruhodné, jak je celá oblast severního pólu neuvěřitelně turbulentní. Všimněte si, jak celá oblast víří, kolik stovek “malých” bouří se zde nachází. Tento obrázek pořídila sonda Cassini o den později, tedy 3. prosince 2016, a to ze vzdálenosti 390 000 km a při rozlišení 23 km na pixel.

Zdroj: NASA, foto: NASA / JPL-Caltech / Space Science Institute