ESA dnes zveřejnila velice zdařilé video. Díky rozsáhlé sérii snímků, které v poslední době pořídila sonda Mars Express kamerou HRSC, se můžeme proletět nad jedním z nejstarších odtokových kanálů na Marsu.

Odtokový kanál Mawrth Vallis je přibližně 600 km dlouhý a 2 km hluboký. Nachází se nedaleko rovníku, jako lokality Oxia Planum, Hypanis Vallis a Aram Dorsum.

TIP:   Složení podpovrchového oceánu na Enceladu naznačuje obyvatelné prostředí

Virtuální přelet začíná v oblasti Chryse Planitia, kde se nachází ústí kanálu a pokračuje proti proudu na vysočinu Arabia Terra. Cestou si můžeme povšimnout starých impaktních kráterů, které přesvědčivě dokládají věk tohoto místa – asi 4 miliardy let.

Oblast Mawrth Vallis (jako nedaleká planina Oxia Planum) je bohatá na výskyt sedimentárních hornin a jílů. Vše nasvědčuje tomu, že v této lokalitě kdysi hrála tekoucí voda velmi významnou úlohu.

Toto místo je pro vědce velmi zajímavé. Můžou zde být totiž teoreticky stopy života. I proto patří Mawrth Vallis mezi vybrané lokality, kde by mohlo přistát vozítko mise ExoMars 2020, neboť hledání života bude hlavním úkolem této mise.

Zdroj: ESA, video: ESA/DLR/FU Berlin