Na tuto otázku nám možná brzy odpoví sonda OSIRIS-REx, která je na cestě k planetce Bennu. Sonda totiž bude mezi 9. a 20. únorem 2017 hledat v dráze Země pomocí svých kamer členy trojánské populace.

Trojáni jsou tělesa, která uvízla v gravitačním zajetí planety poblíž libračních bodů L4 a L5. Obíhají tedy kolem Slunce v dráze 60 stupňů před planetou, respektive 60 stupňů za planetou. Jejich dráha je v rezonanci 1:1 s planetou a je dlouhodobě stabilní.

TIP:   V obyvatelné zóně červeného trpaslíka byla objevena exoplaneta velikosti Země

Ve Sluneční soustavě nalezneme mnoho trojánů zejména u planety Jupiter (asi 6 400), dále pak u Neptunu, Marsu, Venuše a Uranu. V dráze Země známe zatím jediné takové těleso, a sice planetku 2010 TK7, kterou objevila sonda NEOWISE v roce 2010.

Astronomové předpokládají, že trojánů sdílejících dráhu Země musí být mnohem více, ale jejich detekce je značně problematická, neboť se většina těchto malých objektů nachází při pohledu ze Země úhlově blízko Slunce.

V polovině února 2017 bude ale sonda OSIRIS-REx v ideální pozici, aby mohla v průběhu dvanácti dní provést důkladný průzkum. Pro tento účel je sonda vybavena zařízením OCAMS, které se skládá ze tří kamer: PolyCam, MapCam a SamCam. Kamery dodala Arizonská univerzita a už byly úspěšně požity při průzkumu asteroidu Bennu.

Zdroj: novinkykosmonautiky.blogspot.com, NASA, Wikipedia, foto: NASA/JPL-Caltech, University of Arizona / Heather Roper