…být chladná past. Ano, to přísloví zní v originále samozřejmě jinak, ale v případě trpasličí planety Ceres je tato verze správná.

Chladná (ledová) past je místo, kam se po dlouhou dobu (i několik miliard let) nedostane sluneční svit. Ceres je třetím objektem Sluneční soustavy (po Měsíci a Merkuru), kde byla tato místa věčného stínu nalezena.

TIP:   Aktivní galaxie ukazují na novou fyziku rozpínání vesmíru

Kráter, který vidíte na obrázku ze sondy Dawn, se nachází v polární oblasti severní polokoule. Jeho podstatně větší část nikdy nepoznala teplo slunečních paprsků. Uvnitř kráteru se při teplotě -163,15 °C nachází vrstvy vodního ledu, které zde zůstanou “archivovány” v podstatě na věky.

Původ vodního ledu v kráteru je předmětem dalšího výzkumu. Voda sem mohla být dopravena impaktorem, ale také se může jednat o vodu “domácí”. Už 100 000 let totiž postačí k tomu, aby se vytvořila sice tenká, ale detekovatelná vrstva ledu. Jak?

Vědecký tým sondy Dawn vypočítal, že jedna vodní molekula z 1000, které vzniknou na planetce, by měla skončit v jednom z kráterů, a to v průběhu jednoho roku na Cereře, což je 1682 dní.

Zdroj: nasa.gov, astrovm.cz, dawn.jpl.nasa.gov, novinkykosmonautiky.blogspot.cz, foto: NASA / JPL-Caltech / UCLA / MPS / DLR / IDA