Děje se snad ve vesmíru něco paranormálního? Ne, ne! To se jen jedna planetární mlhovina v souhvězdí Hydry zove Duch Jupitera. Pojďme se s ní seznámit.

Planetární mlhovinu Duch Jupitera se současným katalogovým označením NGC 3242, ale také C59 (Caldwell 59), objevil britský astronom William Herschel 7. února 1785.

S označením této mlhoviny to ale bylo trochu složitější. William Herschel ji zapsal do katalogu jako “H IV-27”. John Herschel ji v roce 1830 pozoroval z Mysu Dobré naděje v Jižní Africe, a označil ji jako “h 3248” a v roce 1864 ji zapsal do General Catalogue jako “GC 2102”. Až John Dreyer Ducha Jupitera v roce 1888 zapsal do New General Catalogue jako NGC 3242.

TIP:   Dramatický zrod nové hvězdy

Duch Jupitera je od nás vzdálen asi 1 400 sv. let. Nalézá se v souhvězdí Hydry, jak již bylo zmíněno v úvodu, 2 stupně jižně od hvězdy μ (42) Hydrae.

Mlhovina má namodralý až nazelenalý odstín. Má malý rozměr, ale velkou jasnost. Při malém zvětšení se může pozorovateli jevit jako Jupiter, především kvůli svému úhlovému rozměru podobnému s touto planetou. Ve větším dalekohledu (za dobrých podmínek) již identifikujeme slabou vnější obálku.

Hlavní část této planetární mlhoviny má rozměry 26″ × 16″ a slabší vnější obálka přibližně 40″ × 35″. Kolem mlhoviny se rozpíná mnohem větší slabé halo, které má rozměr zhruba 1250″, tedy 20,8 obloukových minut.

Toto halo je krásně vidět na ultrafialovém snímku z vesmírného teleskopu GALEX. Mlhovina má skutečný rozměr zhruba 2 světelné roky a centrální hvězda s označením HD 90255 je bílý trpaslík s magnitudou 12.

Vnitřní vrstvy mlhoviny vznikly před asi 1 500 lety. Oba konce mlhoviny jsou označeny výběžky nadzvukovou rychlostí se šířícího málo ionizovaného plynu (Fast Low-Ionization Emission Regions, zkráceně FLIERS), které bývají v nepravých barvách zbarvovány červeně.

Zdroj: sci-news.com, wikipedia.org, foto: ESA / XMM-Newton / Y.-H. Chu / R.A. Gruendl / M.A. Guerrero / N. Ruiz / NASA / Hubble team / A. Hajian / B. Balick, HST/NASA/ESA, NASA/JPL-Caltech