Rob Sherlock se svými kolegy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) poprvé po sto letech zpozorovali nedaleko kalifornského pobřeží vzácnou vršenku Bathochordaeus charon.

Poprvé tento druh vršenky pozoroval prof.Carl Chun z Lipské univerzity roku 1899. Velké vršenky letmo zahlédli oceánologové od té doby ještě několikrát, ale nepodařilo se s určitostí prokázat, že se skutečně jedná o Bathochordaeus charon.

TIP:   Gum 26: Zde se rodí hvězdy

Jak vidíme na obrázku, jde o nevelký ve vodě se vznášející chuchvalec. Největší útvar, který na obrázku vidíme, je filtr sloužící k získávání potravy z mořské vody (světlé puntíky jsou zachycené částice). Pokud se tento filtr nějak poškodí, umí ho vršenka velmi rychle nahradit. Vlastní živočich je až uvnitř.

Třída vršenek (Larvacea) patří do řádu pláštěnců (Tunicata). I když její vzhled tomu příliš nenapovídá, patří mezi strunatce (Chordata), tedy do stejného kmene, jako my i ostatní obratlovci.

Bathochordaeus charon je neobvykle veliký, dorůstá až 10 cm, zatímco všichni jeho ostatní příbuzní nejsou větší než několik milimetrů.

Zdroj: AKADEMON, autor: RNDr.Ondřej Dvořák, CSc., foto: MBARI