Letošní meteorický roj Kvadrantid je poměrně široce medializovaný a i proto Vás velice zajímá, jaké bude počasí. Envéčko vyslyšelo Vaše hlasy a připravilo speciální předpověď počasí pro dnešní noc.

Už bylo zmíněno v tomto článku, že letošní maximum Kvadrantid přichází letos poměrně nevhod, nastalo dnes kolem 15:00 SEČ.

Nejvhodnějším obdobím pro sledovaní “padajících hvězd” je tedy dnešní noc, přesněji její druhá polovina. To neruší Měsíc a radiant stoupá nad obzor. K ránu by tedy mohlo zazářit každou hodinu asi až 60 meteorů. Ovšem, pokud bude přát počasí!

TIP:   Nenechte si ujít úplné zatmění Měsíce. Počasí by mělo být pozorovaní úkazu příznivě nakloněno

Počasí ale není našemu pozorovatelskému úsilí příliš nakloněno. Z numerického modelu ALADIN plyne (viz obrázek), že míst s jasnou oblohou bude na našem území jen velmi málo, a pokud, tak jen na krátkou dobu.

V čase 22:00 SEČ (3.12) 07:00 SEČ (4.12) bude přes střední Evropu k jihovýchodu postupovat okluzní fronta. Musíme tedy počítat s tím, že bude zataženo až oblačno, občasné sněžení, na horách sněžení trvalé a vydatné. V polohách pod 300 m i srážky smíšené nebo dešťové.

Nejnižší teploty očekáváme v rozmezí +1 až -3 °C. Situaci také znepříjemní silný západní vítr 8 až 12 m/s, s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na horách místy kolem 30 m/s (110 km/h). Od vyšších poloh se ke všemu začnou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

Drazí čtenáři, přeji Vám, aby bylo jasné nebe pro sledovaní letošních Kvadrantid právě u Vás.

Zdroj: ČHMÚ