Jak vypadá hvězda při svém vzniku?

Na tuto zvídavou otázku není až tak složité najít odpověď. Stačí jen podrobněji nahlédnout do souhvězdí Býka.

Ta jasná oranžová hvězda, kterou vidíme ve středu tohoto pozoruhodného teleskopického snímku, se jmenuje T Tauri. Je to mladá málo hmotná proměnná hvězda, která se teprve vynořila z plynné obálky molekulárního mračna. Nápadně se podobá Slunci v raném stupni vzniku.

TIP:   Čeští vědci se podíleli na mapování okolí černé díry

T Tauri objevil v říjnu 1852 John Russell Hind. Nalézá se v souhvězdí Býka, a to ve vzdálenosti přibližně 600 sv. let od Země. Zdánlivá hvězdná velikost hvězdy se pohybuje mezi 9,3 a 14 mag.

Kolem T Tauri je prašné žluté kosmické mračno nazývané Hindova proměnná mlhovina, kterou známe také pod označením NGC 1555/1554. Hvězda i mlhovina se nacházejí na okraji molekulárního mračna a u obou jsou pozorovány výrazné změny jasnosti, ale ne nezbytně ve stejnou dobu, což přidává celé oblasti nádech záhadnosti.

Aby se celý obraz dále zkomplikoval, tak infračervená pozorování ukazují, že T Tauri samotná je součástí soustavy nejméně tří hvězd. Vzhledem k blízkým gravitačním průchodům jedné z těchto hvězd T Tauri možná nyní tuto soustavu opouští.

Zdroj: wikipedia.org, astro.cz, foto: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF