Na tuto zvídavou otázku není až tak složité najít odpověď. Stačí jen podrobněji nahlédnout do souhvězdí Býka.

Ta jasná oranžová hvězda, kterou vidíme ve středu tohoto pozoruhodného teleskopického snímku, se jmenuje T Tauri. Je to mladá málo hmotná proměnná hvězda, která se teprve vynořila z plynné obálky molekulárního mračna. Nápadně se podobá Slunci v raném stupni vzniku.

T Tauri objevil v říjnu 1852 John Russell Hind. Nalézá se v souhvězdí Býka, a to ve vzdálenosti přibližně 600 sv. let od Země. Zdánlivá hvězdná velikost hvězdy se pohybuje mezi 9,3 a 14 mag.

TIP:   Jupiter: Potvrzeno dvanáct nových měsíců

Kolem T Tauri je prašné žluté kosmické mračno nazývané Hindova proměnná mlhovina, kterou známe také pod označením NGC 1555/1554. Hvězda i mlhovina se nacházejí na okraji molekulárního mračna a u obou jsou pozorovány výrazné změny jasnosti, ale ne nezbytně ve stejnou dobu, což přidává celé oblasti nádech záhadnosti.

Aby se celý obraz dále zkomplikoval, tak infračervená pozorování ukazují, že T Tauri samotná je součástí soustavy nejméně tří hvězd. Vzhledem k blízkým gravitačním průchodům jedné z těchto hvězd T Tauri možná nyní tuto soustavu opouští.

Zdroj: wikipedia.org, astro.cz, foto: T. Rector (U. Alaska Anchorage), H. Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF