V této části seriálu Hlubinami vesmíru je hostem Ing. Libor Lenža, ředitel Hvězdárny ve Valašském Meziříčí.

Po úvodním seznámení s činností našeho hosta a Hvězdárny ve Valašském Meziříčí se společně pustíme do putování po Sluneční soustavě, abychom nahlédli do astronomického oboru planetologie.

Planetologie se zabývá planetárními vědami těles Sluneční soustavy, a to z nejrůznějších pohledů. Od výzkumů povrchů či případných atmosfér, podpovrchovými vlastnostmi, vývojem, vznikem až po hledání života. Dobrodružným bádáním jsou hledání souvislostí a porovnávání vlastností – budou podobná tělesa i u jiných hvězd?

TIP:   Nové poznatky o atmosféře Marsu

Navštívíme také náš Měsíc, kde zkoumaly sondy LCROSS a LRO možnost přítomnosti vody. Zaparkujme na chvíli u Venuše s úchvatnými obrazy od sondy Magellan, poodskočíme si k Marsu a pak dále k Jupiterovým měsícům Io a Europa, abychom poté sestoupily i na povrch Saturnových měsíců Enceladus a Titan.

Doputujme až na samou periferii Sluneční soustavy k tělesům tzv. Kuiperova pásu. Prožijme dobrodružství poznání, toho poznání, které daleko přesahuje fantazií svou skutečností.

Zdroj: TV NOE, autor pořadu: Jindřich Suchánek. Pozn.: Seriál Hlubinami vesmíru je na webu NÁŠ VESMÍR uváděn s laskavým svolením TV NOE.