Kolidující hvězdy zřejmě rozzáří noční oblohu v roce 2022

Tým astronomů z Calvin College učinil na základě analýzy dat z teleskopu Kepler velice odvážnou předpověď: V roce 2022 (± jeden rok) se sloučí dvojice hvězd, přičemž dojde k explozi “červené novy”, která bude až šest měsíců na noční obloze viditelná i prostým okem.

Kolidující binární systém nese označení KIC 9832227 a nachází se v souhvězdí Labutě. Obě složky velmi rychle rotují a jsou v přímém kontaktu. Mají v současnosti společnou atmosféru, jak vidíme na ilustračním obrázku.

TIP:   Fosfor je jedním ze základních kamenů života. Jak se ale dostal na ranou Zemi?

Podle profesora Molnara (Calvin College) je fúze málo hmotných hvězd tohoto systému a následná exploze “červené novy” nevyhnutelná. Pokud se tak stane, bude se jednat o první reálnou předpověď exploze novy vůbec. A co to je vlastně ta “červená nova”?

Obě složky binárního systému KIC 9832227 jsou relativně malé (jedna je 1,4krát těžší než Slunce, druhá má hmotnost třetiny Slunce), následná exploze po splynutí obou hvězd nebude extrémně silná, ani při ní nevznikne extrémně vysoká teplota. Profesor Molnar tedy tento typ exploze označil jako “červená nova” (red nova).

Zdroj: Science, Astronomy Magazine, Česká televize, calvin.edu, foto: ESO/L. Calçada. Doporučený odkaz: PREDICTION OF A RED NOVA OUTBURST IN KIC 9832227