Před dvanácti lety přistála sonda Huygens na měsíci Titan. Podívejte se na nové video NASA, které nám sestup a přistání sondy perfektně popisuje.

K odpojení sondy Huygens od mateřské sondy Cassini došlo 25. prosince 2004. 14. ledna 2005 proběhlo samotné přistání. Sestup atmosférou trval 2 hodiny 32 minut a 15 sekund.

Atmosférická sonda přistála na zmrzlé bažině tvořené směsí křemičitanových hornin a tuhého metanu. Nad očekávání vědců přežila sonda přistání o více než 4 hodiny a spojení mezi ní a retranslující sondou Cassini bylo ztraceno až 2 hodiny po přistání, když se jí Cassini ztratila za obzorem.

TIP:   Český astrofotograf Jan Veleba zachytil téměř neviditelné krásy vesmíru

Slabý signál nosné frekvence (bez možnosti získání smysluplných dat) byl přijímán přímo na Zemi ještě další 2 hodiny poté.

Mise Huygens je bezesporu mimořádný technický a vědecký úspěch, nutno ale podotknout, že v důsledku programátorské chyby došlo ke ztrátě přibližně poloviny dat přijatých na sondě Cassini, která nebyla nahrána do palubní paměti a proto nemohla být později předána na Zemi.

Sonda byla pojmenována na počest nizozemského astronoma, fyzika a matematika Christiaana Huygense (1629 – 1695), který v roce 1659 popsal skutečný tvar Saturnových prstenců.

Zdroj: cs.wikipedia.org, foto&video: NASA Jet Propulsion Laboratory